Bitcoin ve Altcoin’ler için gözler bugüne çevrildi! Kripto para piyasasında yeni dönüm noktası

30 Nisan 2024 tarihi, Hong Kong pazarı için bir dönüm noktası olacak. Bu tarihte, uzun zamandır beklenen spot Bitcoin ve Ethereum ETF’leri (Borsa Yatırım Fonu) nihayet işlem görmeye başlayacak. Bu gelişme, kripto para piyasası için yeni bir çığır açma potansiyeline sahip.

BÜYÜK KATILIM BEKLENİYOR

Bölgenin önde gelen varlık yöneticileri HashKey Capital ve Bosera, açılış için hazırlıklarını tamamlayarak güçlü bir katılım sinyali veriyor. Bu durum, Hong Kong’daki ETF’lerin büyük bir ilgi görmesini ve önemli bir hacme ulaşmasını beklendiriyor.

ASYA VE AVRUPA PAZARI ÇOK BÜYÜK

Bitcoin analisti Willy Woo, Asya’daki önemli pazar görünüme dikkat çekerek, Hong Kong’daki spot Bitcoin ETF’lerinin yaklaşan lansmanına ilişkin görüşlerini paylaştı. Woo, Asya’daki kullanıcı sayısının hem ABD hem de Avrupa’daki toplam kullanıcı sayısı aştığı dikkate değer bir durumun altını çizdi. Bu gözlem, nispeten daha küçük fiziksel varlıklarına rağmen Asyalı yatırımcıların kripto para piyasası için sahip oldukları önemli etkiyi gösteriyor.

1 MİLYAR DOLARLIK GİRİŞ BEKLİYOR

Piyasa analistleri geçmişte Hong Kong’un spot Bitcoin ETF’leri için 25 milyar dolarlık potansiyel giriş öngörerek beklentileri yükseltmişti ancak Bloomberg analisti Eric Balchunas bu yöndeki öngörülerinin abartılı olduğunu ve 1 milyar dolarlık potansiyel giriş beklediğini belirtti. Balchunas, Hong Kong’dkai hem spot Bitcoin hem de spot Ethereum ETF’leri için 1 milyar dolarlık tahminin bile yüksek olduğunu ekledi. Ayrıca, bu düzeltilmiş hedefe hızlı bir şekilde ulaşmanın önemli ölçüde altyapı geliştirmelerine bağlı olduğunun altını çizdi. Öte yandan Hong Kong’un yanı sıra, Güney Kore ve Japonya gibi diğer önde gelen Asya pazarları da kendi spot Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmeyi değerlendiriyor. Sonuç olarak, Asya’daki kripto para topluluğundaki oyuncuların önemli varlığına rağmen, bu bölgelerden sermayenin Hong Kong’a akması pek olası görünmüyor.

Yerel rakiplerin rekabeti ve Çinli yatırımlara yönelik kısıtlamaların ortasında, Hong Kong’daki spot Bitcoin ETF’lerinin çekeceği ilk sermayenin seviyesi yakından takip edilecek. Dahası, Avustralya gibi diğer yargı bölgeleri de yıl sonuna kadar benzer ürünler sunmaya hazırlanıyor ve kripto para yatırım araçlarının benimsenmesine yönelik daha geniş bir eğilimin sinyalini veriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir