Dilan Polat’lı şova inceleme

Sosyal medya fenomeni ve güzellik merkezleri sahibi Dilan Polat’la eşi Engin Polat, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, haklarında ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet’ suçlarından yürütülen soruşturma sonunda 5 Kasım 2023’ten bu yana hapiste… Dilan Polat, Banu Parlak’ın güzellik merkezinin 1 Ekim 2023 tarihinde kurşunlanmasına ilişkin açılan dava kapsamında 25 Nisan’da yargı karşısındaydı. Dilan Polat ve eşi Engin Polat sekiz yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor bu davada. Dilan Polat hakkında, cezaevine girmeden önce sosyal medya fenomeni A.A.’ya küfredip, ölüm tehdidinde bulunduğu için açılan bir dava daha var. 

Hakkında üç ayrı dava bulunan Dilan Polat henüz sanık, hükümlü değil. Çünkü hakkındaki hiçbir dava sonuçlanmadı daha… Üç davada yargılanan Dilan Polat için ‘beraat’ kararı da çıkabilir, hepsinden ya da bazılarından ceza da alabilir. Yargılamalar sonunda ortaya çıkacak bu… 

Yani Dilan Polat için ‘suçlu’ ya da ‘masum’ demek olanaksız. Çünkü üç ayrı davanın sanığı. 

Bu durumdaki bir insanın 23 Nisan gösterilerinde işi ne? 

Her yıl olduğu gibi bu sene de tüm yurtta coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Karaman’daki bir ilkokuldaki müsameresinden sosyal medyaya yansıyan videoyu izlediniz mi? 

23 Nisan töreninde üzerinde pembe fırfırlı bir kıyafet olan kız çocuğu ‘Enerci’ şarkısı eşliğinde dans ediyor. Çok geçmeden üzerinde polis üniforması olan iki çocuk koluna girip küçük Dilan Polat’ı alandan uzaklaştırıyor. 

Bu mizanseni hazırlayan öğretmene ve ona izin veren yönetime sormak istiyorum; bu skandal gösteriyle amacınız neydi? 

85 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de üç ayrı suçtan yargılanan ve hâlen cezaevinde olan Dilan Polat’ı rol model seçmenizin makul ve mantıklı bir izahı var mı? 

Nasıl bir eğitimden geçtiniz ve dünya görüşüne sahipsiniz ki dünyada çocuklara bayram hediye eden tek lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ına Dilan Polat’ın hicvedildiği bir gösteriyi layık gördünüz. 

Olayı soruşturan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri umarım bu skandalın sorumluları hakkında gerekeni yapar. 

Güçlü devlet refleksi budur

Oxford Economics’in, ‘TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nin gayrisafi hasılasına geçen yılki katkısı 24.2 milyar dolar’ raporuna rağmen ABD, “Ülke güvenliği daha önemli” dedi. 

TikTok’un ülkede yasaklanmasını sağlayabilecek yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nden 360’a karşı 58 oyla kabul edildi. ABD Senatosu da 18’e karşılık 79 oyla Çin merkezli TikTok’un sahibi ByteDance’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlıklarını altı ay içinde satmasını onayladı. 

ABD Başkanı Jeo Biden da, Temsilciler Meclisi ve Senato’nun kararını onayladı. TikTok, kararın iptali için dava açtı ama görünen o ki, ByteDance, ABD yönetiminin “olur” vereceği birine satış yapmazsa Çin’in sosyal medya platformu çok önemli bir pazarı ve 170 milyon abonesini kaybedecek. 

GÜNÜN SÖZÜ

“Basit insanların en büyük zevki başkalarının işlerine burunlarını sokmaktır…” (Panait Istrati)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir